SOKAK EKONOMİSİ PLATFORMU MEZİTLİ İLÇESİNİ PİLOT İLÇE OLARAK SEÇTİ

Yaklaşık bir yıldır Mersin Merkez ve ilçelerinde çeşitli sivil toplum kuruluşları kent konseyleri çocuk alanında çalışma yapan kuruluşlar ve çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin katılımı ile Global Sokak ekonomisi Platforma dönüştü.
Giresun Üniversitesi Öğretim üyesi Dr Osman SİRKECİ başkanlığında Kurum ve STK temsilcilerinden oluşan platform ilk ziyaretini Mezitli İlçesi Belediye Başkanı Neşet TARHAN a yaptı. Ziyarette Sokak ekonomisinin uygulama ve araştırma çalışmalarında Mezitli’nin Pilot ilçe olması kararlaştırıldı .Dr Osman SİRKECİ Sokak ekonomisinin dünyada ve Ülkemizde kayıt dışı kalan ancak bulundukları ülkelerde kayıt içi ekonomiden daha yüksek ekonomik güç olmuşlardır. Kayıt dışı olan Global sokak ekonomisinin Uluslar arsı düzeyde araştırmak biz akademisyenler kurum ve kuruluşlar sivil toplum kuruluşları olarak görevimizdir. Bu çalışmayı Ülkemizde ilk kez Mersin de ve Mezitli de pilot uygulamayı hedefliyoruz. Zamanla Ülke genelinde yaygınlaştırmayı hedeflemekteyiz. Bu önemli bir ekonomik güç olan Global sokak ekonomisi ile ilgili ilk uluslararası Global Sokak ekonomisi toplantının 1-7 Ekim 2018 tarihleri arasında Malta da yapılacağının kendisin ve ülkemizden bir çok akademisyenin katılacağının altını çizdi.
Mezitli belediye Başkanı Neşet TARHAN da “Belediye olarak Çocuk, kadın engelli gibi sosyal projeleri her zaman desteklediklerini Sokak ekonomisi konusunda da yürütülecek projelere destek olacaklarını ifade etti. Başta Giresun Üniversitesi Öğretim üyesi Dr. Osman SİRKECİ ve Platform üyelerine böylesine önemli bir sorunun çözümüne öncülük etmeleri nedeniyle teşekkür etti. Toplumda kayıt dışı ancak üretime ve ekonomiye katkısı olan mesleklerin kayıt altına alınarak sokak ekonomisinin Ulusal ekonomide daha sağlıklı ve üretken projelerle bu alanda çalışan insanlarımızın toplumsal alanda daha uyumlu ve sağlıklı sektörler olmasını arzuladıkların kaydetti. Bu konuda belediye olarak her türlü desteği vereceklerini sözlerine ekledi.
Platform Başkanı Giresun Üniversitesi Yard. Doç. Dr Osman SİRKECİ Mezitli Belediye başkanına ilgisinden dolayı teşekkür etti. Başlangıç adımın Mezitli için Mersin İçin Türkiye için hayırlı olacağını ileride Ülkemizin Uluslararası bir Projenin öncülüğünü yapmaktan gurur duyacağını sözlerine ekledi.