MERSİN ÇOCUK HAKLARI ÇOCUK KOMİTESİ ERDEMLİ ÇOCUK HAKLARI MERKEZİNDE TOPLANDI

         Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Mersin Çocuk Hakları Çocuk Komitesi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Erdemli  Çocuk Hakları Merkezinde Toplandı.

         Toplantıda okulların tatil olması ve  yaz aylarının gelmesiyle birlikte  Çocukların başta deniz, piknik , dinlenme  ve gezi  ihtiyaçları ile ilgili konular değerlendirildi.Toplantıda alınan kararları açıklayan İl çocuk hakları koordinatörü Mustafa SARI tarafından açıklandı.Buna göre

         Mersin valiliği ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ;Çocuk Hakları odaklı Sosyal Projelerin uygulanacağı  Yaklaşık 10 dönümlük yerleşkenin Erdemli  Çocuk Hakları Merkezi olarak kullanılması nedeniyle teşekkür edilmesi.

Tarihi ve Turistik Merkezler Müzeleri ziyaretlerde 18 yaş altı çocuklardan ücret alınmaması ,Mersin in Tarihi Turistik alanlarıyla  yerleşim yerleri ve mahallelerinde yön ve tanıtım içerikli tabelaların asılması

Büyükşehir ve Erdemli belediyesince Erdemli Çocuk hakları Merkezinde çevre düzenlemesi çiçeklendirme çalışmalarının yapılması.mevcut  çocuk parkının yenilenmesi.Çocukların gölgelik ihtiyacı için büyük şemsiyeler oluşturulması.

Çocuk Hakları Merkezine Çeşme yapılması Deniz kenarlarında plajlarda çocukların akranlarıyla oynayabileceği  oyun alanları oluşturulması.

Şehrin Trafik akışının hızlanması için Büyükşehir Belediyesi ve Karayollarınca  yürütülen çalışmaların desteklenmesi.

Okulların tatil olmasıyla Dez avantajlı Çocukların  deniz gezi piknik  gibi ihtiyaçların imkanlar ölçüsünde karşılanması.

Mersin ve İlçelerinde “Ekranla değil Akranla büyüsün Çocuklar ” projesi kapsamında Başta okullar olmak üzere tüm kamu kurumlarınca  düzenlenecek

çevre düzenlemesi oyun alanlarının oluşturulması ve benzeri çalışmalarda Projeye  yer verilmesi.

2018 yılını Çocuk işçiliği ile Mücadele yılı olması sebebiyle bu konuda yapılan çalışmaların desteklenmesi.

kamuoyu duyarlılığı yaratmak amacıyla afiş pankart el ilanı çalışmalarına devam edilmesi.

Mersin Erdemli Mustafa Kayışoğlu Ortaokulu ve Mustafa Kayışoğlu İlkokulu’na kapalı spor salonu yapılması ve öğrenci kapasitesince yemekhane açılması.

 Öğretmenler ’in okullarda öğrencilere eşit şekilde davranması, ayrımcılık yapmaması..

 Erdemli Arpaçbahşiş Kayıkçıoğlu Petrolleri karşısına üst geçit yapılması.

Sokakta çalıştırılan ağır işler yaptırılan çocuklar için halkı bilinçlendirici reklam, afiş, pankart, sergi alanları, tiyatrolar, sinema gösterimi ,ve şarkılar yapılması.

 Şehir Merkezlerinde ağaçlandırma çalışmaları yapılması.

Öğrencilere bisiklet dağıtılmalı, ayrıca bisiklet sporlarına ve diğer sporlara teşviklendirici olanaklar, teklifler ve bilinçlendirici reklamlar yapılması.

 Erdemli Kanuni Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi önüne bir üst geçit yapılması.

 Spor faaliyetlerinin yapıldığı toprak zemine bakım onarım çalışmalarının yapılması.