ÇOCUK HAKLARI KOMİTEMİZ OTİZM ETKİNLİĞİNE DESTEK VERDİ

 

ÇOCUK HAKLARI KOMİTEMİZ OTİZM ETKİNLİĞİNE DESTEK VERDİ

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce Mersin Oteli dâhil bandından Cumhuriyet alanına kadar “Dünya Otizm Günü “ nedeniyle “Otizmi Fark et Kabul et Bizimle yürü” kortej yürüyüşü yapıldı.

Yürüyüşe Mersin Valisi Sn. Ali İhsan SU eşi Sn. Zeliha SU katıldı. Belediye bandosuyla yürüyüş boyunca günle ilgili döviz afişler taşındı, mavi renkli balonlarla Cumhuriyet Alanı’na gelen kalabalık Saygı duruşu ve İstiklal Marşını birlikte okudu. Engelli çocuklar tarafından Türk Halk Müziği gösteriminde bulunuldu.

Yaklaşık bin kişinin katıldığı etkinlikte mavi balonlar hep birlikte havaya uçuruldu. Kortej Yürüyüşüne Mersin Çocuk hakları Komitesi Çocukları da destek verdi. Dünya otizm Günü ile ilgili konuşan Vali Ali İhsan SU eşi Zeliha SU: “Bugün burada Dünya Otizm günü nedeniyle kamuoyu duyarlığı yaratmak amacıyla  “Otizmi Fark et Kabul et Bizimle yürü” sloganı kapsamında tüm katılımcılarla bugün buradayız. Amacımız Otizmin bir hatalık olmadığını, Farklılık olduğunu vurgulamaktır. Bugünkü etkinlikte Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum, dedi. “ Günle ilgili bir konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Veysel TOPKAYA  “Bugün dünyada Otizm günü olduğunu bu güne dikkat çekmek için İl Müdürlüğü olarak “Otizmi Fark et kabul et bizimle yürü” sloganı kapsamında bu gün burada toplandık. Otizm bir hastalık değildir. Otizm bir eksiklik değildir. Otizm Farklılıktır. Biz bugün burada Fark Et, Kabul Et, Bizimle Yürü sloganı kapsamında bir araya geldik. Bu konuda erken teşhis için Çocuk- Ergen Ruh Sağlığı hastalıkları uzmanına danışabilir. Toplumun tüm kesimlerinin bu konuda yapabileceği bir destek vardır. Bu kapsamda Otizm Günü nedeniyle katılımlarıyla destek veren tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz dedi. Katılımcılara simit ve doğal portakal suyu ikram edildi.