Biz Kimiz?

BİZ KİMİZ?

  • Çocuk işçiliğinin önlenmesi ve dezavantajlı çocukların topluma entegre edilmesi için ASP İl Müdürlüğümüz Çocuk Hakları Koordinatörlüğünce hazırlanan Kalkınma Bakanlığımız ve Mersin Valiliğimiz tarafından onaylanan “Sokakta Çalışan Çocukların Rehabilitasyonu Projesi” hayata geçmiştir.
  • Bu kapsamda sokakta çalışan/çalıştırılan ve risk altındaki çocukların topluma entegre edilmesi, akranlarıyla bütünleştirilmesi, çocukların çocukluğunu yaşayabileceği gezi, spor,eğlence,sinema gibi faaliyetleri ile devasal bir projedir. Projemizin merkezi Aile ve Sosyal Politikalar Mersin İl Müdürlüğümüze tahsis edilen yaklaşık 28 dönümlük Erdemli’ deki (eski İller Bankası yerleşkesinde) uygulanacaktır.
  • Projenin hedef kitlesi sokakta ya da ailesine destek olmak üzere tarım ve sanayide çalışan çocuklar, dezavantajlı; parçalanmış aile çocuklarıdır. 75 çocuğa (kız+erkek) sosyal destekleme yapılması planlanmaktadır.
  • Dezavantajlı çocuklar; mobil ekip tarafından tespit edilen, kişi ve kurumlarca bildirilen, proje personelleri tarafından proje kapsamında gerekli ön inceleme ve aile incelemesi yapılarak tespit edilmektedir. Bilgi Kayıt Formu ve ailelerinden alınan izin dilekçeleri ile projeye dahil edileceklerdir. Proje de çocuk ve ailelere ait verilerin gizliliği ilkesine özen gösterilecektir.
  • Projeyle hedefimiz devletimizin kurum ve kuruluşlarının da katılımıyla yoksulluk içerisindeki çocukların, sosyal dışlanma ve eşitsizlik duygularının yok edilmesi ve sosyal-katılımcı bir birey olmasını ve devletine güvenen ve seven bireyler olarak milli birlik ve dayanışmanın güçlenmesine katkı sağlamaktır.