Basında Biz

http://m.iha.com.tr/mersin-haberleri/risk-altindaki-cocuklar-mersin-universitesini-gezdi-mersin-1984621/

Risk altındaki çocuklar Mersin Üniversitesi’ni gezdi

http://www.milliyet.com.tr/cocuk-komitesi-uyeleri-nusrat-mayin-mersin-yerelhaber-2720830/

Çocuk Komitesi Üyeleri Nusrat Mayın Gemisini Ziyaret Etti

Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Komitesi ve ’Sokakta Çalışan Çocukların Rehabilitasyonu Projesi’ kapsamında eğitim alan çocuklar, Tarsus ilçesindeki Nusrat Mayın Gemisini ziyaret etti. İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı öncülüğünde gerçekleştirilen ziyarette, çocuklara, Nusrat Mayın Gemisi ve Çanakkale Zaferi hakkında film izletildi. Yürüttükleri sosyal içerikli projelerle çocuklara tarihi ve kültürel değerlerin yanında milli ve manevi değerleri tanıttıklarını belirten Sarı, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın öncelikle kendi beldesinde, kendi ülkesinde tarihi ve kültürel değerleri öğrenmesi gerekmektedir. Bu nedenle gezimize öncelikle Çanakkale Destanı’nda önemli yeri olan Nusrat Mayın Gemisi ziyaretiyle başladık. Gezilerimiz önümüzdeki günlerde Mersin’in diğer tarihi ve kültürel yerleriyle devam edecektir” dedi. Çocuklar daha sonra Tarsus Hayvanat Bahçesini de gezerek gönüllerince eğlenme fırsatı buldu.

http://www.haberturk.com/yerel-haberler/59504743-mersinde-cocuk-isciligine-son-standi

Mersin’de ‘çocuk işçiliğine son’ standı

Başbakanlıkça, 2108 yılının ‘çocuk işçiliği ile mücadele yılı’ ilan edilmesi dolayısıyla, Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Hakları Çocuk Komitesi üyeleri, ‘çocuk işçiliğine son’ standı açtı.

Atatürk Caddesi üzerindeki Mersin Büyükşehir Belediye binası yanında açılan stantta, çocuk işçiliğinin önlenmesi için hazırlanan karton simitler ve broşürler vatandaşlara dağıtılarak farkındalık oluşturulmaya çalışıldı. Stantta ayrıca katılımcılara portakal suyu ve simit ikram edildi.

Mersin Çocuk Hakları İl Koordinatörü Mustafa Sarı, 2018 yılının Başbakanlıkça ‘Türkiye’de çocuk işçiliği ile mücadele yılı’ ilan edildiğini hatırlatarak, “Bu nedenle Mersin’de kamu oyunun dikkatini çocuk işçiliğine çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla stant açtık. Mersin’de çocuk işçiliği alanında mücadele çalışmamız 10 yıldır kararlılıkta devam etmektedir.

Bu alanda başarılı sonuçlar aldık. Çocuk işçiliğini önlemenin bir yolu da vatandaşlarımızın sokakta satış yapan, dilenen çocuklara para vermemesinden geçmektedir. Devletimiz yoksulluk içinde olan ailelerimize her türlü sosyal yardımı yapmaktadır. Bu nedenle çocuklarımızın ekonomik yoksulluk nedeniyle dilenmesi veya çalışması mazeret olamaz.18 yaşının altında tüm çocuklarımız eğitimde, evinde, okulunda, çocuk bahçesinde olmalıdır, çocukluğunu yaşamalıdır. Biz buralarda bunun için çalışmaktayız. Mersin bu alanda başarılı illerimiz arasındadır” dedi.

 

http://www.milliyet.com.tr/mersin-de-cocuk-isciligine-son-standi-mersin-yerelhaber-2674865/

Mersin’de ‘Çocuk İşçiliğine Son’ Standı

Başbakanlıkça, 2108 yılının ’çocuk işçiliği ile mücadele yılı’ ilan edilmesi dolayısıyla, Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Hakları Çocuk Komitesi üyeleri, ’çocuk işçiliğine son’ standı açtı.
Atatürk Caddesi üzerindeki Mersin Büyükşehir Belediye binası yanında açılan stantta, çocuk işçiliğinin önlenmesi için hazırlanan karton simitler ve broşürler vatandaşlara dağıtılarak farkındalık oluşturulmaya çalışıldı. Stantta ayrıca katılımcılara portakal suyu ve simit ikram edildi.
Mersin Çocuk Hakları İl Koordinatörü Mustafa Sarı, 2018 yılının Başbakanlıkça ’Türkiye’de çocuk işçiliği ile mücadele yılı’ ilan edildiğini hatırlatarak, “Bu nedenle Mersin’de kamu oyunun dikkatini çocuk işçiliğine çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla stant açtık. Mersin’de çocuk işçiliği alanında mücadele çalışmamız 10 yıldır kararlılıkta devam etmektedir. Bu alanda başarılı sonuçlar aldık. Çocuk işçiliğini önlemenin bir yolu da vatandaşlarımızın sokakta satış yapan, dilenen çocuklara para vermemesinden geçmektedir. Devletimiz yoksulluk içinde olan ailelerimize her türlü sosyal yardımı yapmaktadır. Bu nedenle çocuklarımızın ekonomik yoksulluk nedeniyle dilenmesi veya çalışması mazeret olamaz.18 yaşının altında tüm çocuklarımız eğitimde, evinde, okulunda, çocuk bahçesinde olmalıdır, çocukluğunu yaşamalıdır. Biz buralarda bunun için çalışmaktayız. Mersin bu alanda başarılı illerimiz arasındadır” dedi. IHA

 

http://m.iha.com.tr/mersin-haberleri/universite-ogrencilerine-cocuk-isciligi-ve-cocuk-haklari-egitimi-mersin-1971201/

Üniversite Öğrencilerine Çocuk İşçiliği ve Çocuk Hakları Eğitimi

 

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü öğrencilerine, çocuk işçiliği ve hakları eğitimi verildi.

İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı tarafından verilen eğitimde, çocuk işçiliği ve çocuk haklarının temel 4 kavramı olan yaşama, gelişim, katılım ve korunma konularında bilgiler verildi.

 

https://www.cnnturk.com/yurttan-haberler/mersin/mersinde-cocuklarin-calistirilmasina-izin-verilmeyecek

Mersin’de çocukların çalıştırılmasına izin verilmeyecek

 

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA) – MERSİN’de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren İl Çocuk Haklar Komitesi, çocuk işçiliğini önleyici sosyal projeleri ve eylem planını hayata geçirdi.
2018 yılının Türkiye’de Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı olarak ilan edilmesinin ardından Mersin’de birçok eylem planı hayata geçiriliyor. Eylem planında, kentte, tarımda, sanayide ve sokakta çalışan çocuklar belirlenerek, yaşayabileceği ortamlara geri döndürerek eğitime kazandırılması sağlanarak sokağın riskinden korunması hedefleniyor. İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı, Mersin’de çocukların olumsuz koşullarında çalışmasını önlemek amacıyla yeni bir eylem planının hayata geçeceğini, bu çalışma planında özellikle çöp sektöründe küçük yaşata çalışan ve çalıştırılan çocuklarla ilgili her türlü yasal tedbiri aldıklarını söyledi. Bu durumun önemli bir çocuk hakları sorunu olduğunu belirten Sarı, “Birinci önceliğimizi çöpte çalışan çocukların çalışmasını önlemektir. Ardından sanayide ve tarımda olumsuz koşullarda çalışan çocukların bu kötü yaşam koşullarından kurtulması gerekir. Bu nedenle çocuklar için tehlikeli olan sanayi sektöründen başlamak üzere alan taraması yapacağız. Devletimiz bu konuya gösterdiği önemin göstergesi olarak 2018 yılını Çocuk İşçiliği ile Mücadele yılı ilan etmiştir. Bizleri de sorunu çözümleyici kurumlar olarak talimatlandırmıştır” dedi.

 

http://www.hurriyet.com.tr/risk-altindaki-cocuklar-icin-sodes-projesi-40697475

Risk altındaki çocuklar için SODES Projesi

MERSİN, (DHA) – KALKINMA Bakanlığı destekli Mersin Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce hayata geçirilen ‘Sokakta Çalışan ve Risk Altındaki Çocukların Rehabilitasyonu’ projesiyle kentte dezavantajlı yoksul aile çocuklarının sosyal uyumunu hedefleyen SODES projesi başladı. Proje ile ilgili bilgi veren İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı, kentte 13 yıldır uyguladıkları Sokakta Çalışan Çocukların Rehabilitasyonu projeleri ile Mersin’in diğer illere örnek olduğunu söyledi. Sarı, hayata geçirdikleri projelerle sokakta çalışan çocuk sayısının azaldığını ifade ederek, SODES projesi ile de yoksul aile çocuklarının yıl içinde gezi, piknik, deniz ve havuz olmak üzere çeşitli dallardaki sportif faaliyetlere katılacaklarını dile getirdi.

 

 

http://www.milliyet.com.tr/sokakta-calisan-cocuklara-yonelik-sodes-mersin-yerelhaber-2536720/

Sokakta Çalışan Çocuklara Yönelik Sodes Projesinin Tanıtımı Yapıldı

Kalkınma Bakanlığınca SODES kapsamında finanse edilen, Mersin Valiliği koordinasyonunda Aile ve Sosyal Politikalar Mersin İl Müdürlüğünce yürütülmekte olan ’Sokakta Çalışan Çocuklar’ projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki toplantıda, sokakta çalışan risk altındaki çocuklar sorununun minimize edilmesi ve çocuk odaklı sosyal projelerin artırılması gerektiği kaydedildi.

Proje Koordinatörü Mustafa SARI, proje ile toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha fazla katılmalarının sağlanması, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler yoluyla bölgedeki çocuk, genç ve kadınların kendilerini daha iyi ifade etmelerine katkı verilmesinin hedeflendiğini söyledi.
Sarı, projenin sokakta çalışan ya da risk altındaki çocukların içinde bulundukları gelişimsel döneme uygun ihtiyaçlara, yaşaması gereken çocukluk evrelerine ve hayatının geriye kalan bölümüne geçişte önemli etkiler oluşturacağını, bu nedenle çevre ile ilişkilerine yönelik sosyal kapsamda büyük getirisi olan bu projede yer alacak çocukların kültürel, sosyal, sportif ve benzeri alanlarda aktif bir şekilde yer alıp çocukluklarını yaşayarak rehabilite edilmelerinin amaçlandığının altını çizdi.
Proje merkezinin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne tahsis edilen yaklaşık 28 dönümlük Erdemli’deki eski İller Bankası yerleşkesi olduğunu dile getiren Sarı, zaman içinde Mersin geneline yayılacağını söyledi. Sarı, projenin nisan ayında başlayacağını sözlerine ekledi. IHA

 

http://m.posta.com.tr/yoksul-cocuklar-icin-mersin-de-sodes-projesi-haberi-1368073

Yoksul çocuklar için Mersin’de SODES projesi

Kalkınma Bakanlığı destekli Mersin Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce hayata geçirilen ‘Sokakta Çalışan ve Risk Altındaki Çocukların Rehabilitasyonu’ projesiyle yoksul çocukların sosyal uyumunu hedefleniyor.

Proje ile ilgili bilgi veren İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı, 13 yıldır uyguladıkları sokakta çalışan çocukların rehabilitasyonu projeleri ile Mersin’in diğer illere örnek olduğunu söyledi.

Mustafa Sarı, hayata geçirdikleri projelerle sokakta çalışan çocuk sayısının azaldığını ifade ederek sosyal destek programı (SODES) ile de yoksul aile çocuklarının yıl içinde gezi, piknik, deniz ve havuz olmak üzere çeşitli dallardaki sportif faaliyetlere katılacaklarını dile getirdi.