Basında Biz

http://www.iha.com.tr/mersin-haberleri/cocuklardan-kortej-yuruyusu-mersin-2035194/

Çocuklardan Kortej Yürüyüşü

Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Hakları Çocuk Komitesi üyeleri, ’Ekranla Değil Akranla Büyüsün Çocuklar’ projesi kapsamında duyarlılık oluşturmak amacıyla kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.

Atatürk Caddesi üzerindeki Mersin Büyükşehir Belediye binası önünden Cumhuriyet Alanına kadar yürüyen çocuklar, yol boyunca projeyi anlatan döviz ve pankartlar taşıdı. Çocuk Hakları Çocuk Komitesi Koordinatörü Mustafa Sarı, amaçlarının kamuoyu duyarlılığı sağlamak olduğunu belirterek, “Önümüzdeki yıllarda çocuklarımızı bekleyen en büyük tehlike ekran bağımlılığıdır. Çocuklarımızı mutlaka ekran bağımlılığından kurtarmalıyız. Bu konuda en büyük görev ailenin ve biz yetişkinlerindir. Çocuklar bağımlılıktan kurtulup çocukluklarını yaşamalıdır. Akranlarıyla oyun oynamalı, eğlenmelidir. Bu nedenle projenin yaygınlaştırılması için belediyelerimiz çocuk oyun alanları ve yeşil alan sayısını artırmalıdır” dedi.

https://www.cnnturk.com/yurttan-haberler/mersin/mersinde-cocuklar-haklari-ile-yuruttu

Mersin’de Çocuklar Hakları İle Yürüttü

MERSİN, (DHA) – MERSİN’de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Hakları Çocuk Komitesi, çocuklarla ‘Ekranla değil Akranla Büyüsün Çocuklar’ kampanyası kapsamında kamuoyu duyarlılığı yaratmak amacıyla yürüdü.
Atatürk Caddesi’ndeki Büyükşehir Belediye önünden bir araya gelen yaklaşık 200 çocuk, açılan pankart eşliğinde Cumhuriyet Alanı’na kadar yürüdü. Çocuklar, ‘Ekranla değil akranla büyüsün çocuklar’ içeren dövizler ve pankart taşırken Çocuk Hakları Çocuk Komitesi Koordinatörü Mustafa Sarı, amaçlarının çocuklar ve ailelerin dikkatlerini çekmek farkındalık yaratmak olduğunu belirterek, “Önümüzdeki yıllarda çocuklarımızı bekleyen en büyük tehlike ekran bağımlılığıdır. Çocuklarımızı mutlaka ekran bağımlılığından kurtarmalıyız. Bu konuda en büyük görev ailenin ve biz yetişkinlerindir. Çocuklar bağımlılıktan kurtulup, çocukluklarını yaşamalıdır. Akranlarıyla oyun oynamalı eğlenmelidir Bu nedenle bu projenin yaygınlaştırılması için belediyelerimiz çocuk oyun alanları ve yeşil alan sayısını artırmalıdır” dedi.

 

Çocuklar Doyasıya Eğlendi

MERSİN, (DHA) – MERSİN’de Çocuk Oyunları Spor kulüpleri Federasyonu tarafından düzenlenen karnavalda çocuklar gönüllerince eğlenme fırsatı buldu.
Oyun Karnavalı Yollarda etkinliği merkez Akdeniz ilçesindeki Cumhuriyet alanında yapıldı. Karnavalda Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü kuruluşlarında kalan çocuklarla Çocuk Hakları Çocuk Komitesi üyesi yaklaşık 300 çocuk katıldı.
Etkinlikte çocuklara eşlikte eden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Veysel Topkaya, etkinliğe katılan çocukların gönüllerince eğlenme fırsatı bulduğunu belirterek, “81 ilde başlatılan ‘Ekranla değil akranla eğitim’ projesi kampanyası Mersin’de de sürmektedir. Bu Çocuk karnavalı da bu kampanyanın bir parçası konumundadır. Amacımız çocuklarımızı ekranlara çekmek değil akranlarıyla burada oyun oynamalarını sağlamaktır. Bu imkanı sağlayan Çocuk Oyunları Ve Spor Kulüpleri Federasyonu’na teşekkür ediyoruz” dedi.
İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı, etkinliğin proje kapsamında gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Çocuk haklarının önemli bir maddesi olan çocuğun yüksek yararının korunması çocukların öncelikle sağlığına zarar verecek alışkanlıklardan korunmasını sağlamalıyız. Akran eğitimlerinin artırılması çocukların oyun alanlarının çoğaltılması, çocuğu ekrana değil akranlarıyla oyunlara çekecek adımların biz yetişkinler tarafından atılması şarttır. Bunun için de çalışmalarımızı sürüyor” diye konuştu.

 

http://www.hurriyet.com.tr/cocuklarimizi-ekrana-bagimli-olmaktan-kurtarma-40849029

Çocuklarımızı Ekrana Bağımlı Olmaktan Kurtarmalıyız

MERSİN, (DHA) – MERSİN’de İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı, ” Çocuklarımızı ekrana bağımlı olmaktan kurtarmalıyız” dedi.
‘Ekranla değil akranla eğitim’ projesi Mersin’de de başladı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Hakları Çocuk Komitesi tarafından Mersin ve İlçelerde uygulanacak proje ile çocukların internet ve ekran bağımlılığından kurtarılması hedefleniyor. İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı, “Bu proje Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi ve anayasamızın ailenin korunması ve çocuk hakları olarak devletimizce güvence altına alınmıştır. Çocukların temel hakları olan yaşama, korunma, gelişim, katılım gibi dört temel haklarının yanında sağlıklı büyüme oyun oynama ve zararlı alışkanlıklardan korunma haklarının da bu projenin önemli bir halkasını oluşturuyor. Bizde Tüm illerimizde olduğu gibi Mersin’de de projeyi başlattık. Amacımız çocuklarımızın akranlarıyla yaşayabilecekleri oyun alanları, etkinlikler ve oyun odaklı, çocuk hakları sokakları oluşturmaktır. Çocuklarımız bu proje sayesinde çağın hastalığı olan ve radyasyon yayan elektronik oyunlardan uzaklaştırıp çocukluklarını, çocukça yaşayabileceği ortamlar oluşturmayı hedeflemekteyiz. Bu nedenle tüm kesimlerden projeye destek olmasını bekliyoruz” dedi.

 

http://m.milliyet.com.tr/farkindalik-icin-yuruduler-mersin-yerelhaber-2791586/

Farkındalık İçin Yürüdüler

Mersin Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü‘ne bağlı çocuklar, kurum personelleriyle birlikte ’Engelliler Haftası’ dolayısıyla kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla yürüyüş düzenledi.
Belediye bandosu eşliğinde Ulu Camii önünden Cumhuriyet Alanına kadar yürüyen katılımcılar, burada ellerindeki balonları uçurdular. Ayrıca ’ekranla değil akranla büyüsün çocuklar’ kampanyası kapsamında Mersin Çocuk Hakları Komitesi çocukları, çeşitli döviz ve pankartlarla gösteride bulundular.
Mersin Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Veysel Topkaya, bakanlık olarak engelli, yaşlı, çocuk ve kadın olmak üzere toplumun her kesimine yönelik hizmet yürüttüklerini belirterek, engelli haftası nedeniyle kamuoyu duyarlılığı oluşturmak için kortej yürüyüşü düzenlediklerini söyledi. Topkaya, “Engellilerimiz bizim için değerlidir. Amacımız onların toplumla bütünleşmesini sağlamak ve kurum olarak onları kucaklamaktır. Engelliler haftası nedeniyle Mersin’deki engelli bakım ve rehabilitasyon merkezilerimizce, müdürlüğümüz başta olmak üzere hafta boyunca gezi, piknik, yemek, futbol maçı gibi çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz. Bu nedenle destek veren katılımcılara teşekkür ediyoruz” dedi.

 

http://www.hurriyet.com.tr/bogulmalara-karsi-uyardilar-40819831

Boğulmalara Karşı Uyardılar

MERSİN, (DHA) – MERSİN’de havaları ısınmasıyla birlikte bu yıl sulama kanallarına dere yataklarına ve deniz kenarlarına yoğun akın olduğunu dikkat çeken uzamanlar aileleri çocuklarına sahip çıkması ve boğulma olaylarına karşı uyardı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Hakları Çocuk Komitesi mobil ekipleri su ve deniz kenarlarında tedbirsiz suya giren çocukları uyararak, ailelerine teslim ediyor. İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı, Havaların ısınması ile sokakta eğlenen bazı çocukların kontrolsüz şekilde serinlemek için suya girdiğini belirterek, “Çocukların mutlaka korunaklı güvenli yerlerde ve yetişkin refakatinde denize girmesi gerekir. Biz sokak çalışmalarımız sırasında gelişigüzel tehlike oluşturan yerlerde çocukların suya girmemesi konusunda uyarılarımızı yapıyoruz.

Özellikle sulama kanalı kenarlarında evi olan ailelerimiz başta olmak üzere çocuklarımıza sahip çıkmalarını istiyoruz. Kontrolsüz şekilde riskli alanlarda çocukların suya girmesinin istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Her çocuğumuz bizim için, ailesi için devletimiz için değerlidir. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi.

 

http://m.iha.com.tr/mersin-haberleri/risk-altindaki-cocuklar-mersin-universitesini-gezdi-mersin-1984621/

Risk altındaki çocuklar Mersin Üniversitesi’ni gezdi

http://www.milliyet.com.tr/cocuk-komitesi-uyeleri-nusrat-mayin-mersin-yerelhaber-2720830/

Çocuk Komitesi Üyeleri Nusrat Mayın Gemisini Ziyaret Etti

Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Komitesi ve ’Sokakta Çalışan Çocukların Rehabilitasyonu Projesi’ kapsamında eğitim alan çocuklar, Tarsus ilçesindeki Nusrat Mayın Gemisini ziyaret etti. İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı öncülüğünde gerçekleştirilen ziyarette, çocuklara, Nusrat Mayın Gemisi ve Çanakkale Zaferi hakkında film izletildi. Yürüttükleri sosyal içerikli projelerle çocuklara tarihi ve kültürel değerlerin yanında milli ve manevi değerleri tanıttıklarını belirten Sarı, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın öncelikle kendi beldesinde, kendi ülkesinde tarihi ve kültürel değerleri öğrenmesi gerekmektedir. Bu nedenle gezimize öncelikle Çanakkale Destanı’nda önemli yeri olan Nusrat Mayın Gemisi ziyaretiyle başladık. Gezilerimiz önümüzdeki günlerde Mersin’in diğer tarihi ve kültürel yerleriyle devam edecektir” dedi. Çocuklar daha sonra Tarsus Hayvanat Bahçesini de gezerek gönüllerince eğlenme fırsatı buldu.

http://www.haberturk.com/yerel-haberler/59504743-mersinde-cocuk-isciligine-son-standi

Mersin’de ‘çocuk işçiliğine son’ standı

Başbakanlıkça, 2108 yılının ‘çocuk işçiliği ile mücadele yılı’ ilan edilmesi dolayısıyla, Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Hakları Çocuk Komitesi üyeleri, ‘çocuk işçiliğine son’ standı açtı.

Atatürk Caddesi üzerindeki Mersin Büyükşehir Belediye binası yanında açılan stantta, çocuk işçiliğinin önlenmesi için hazırlanan karton simitler ve broşürler vatandaşlara dağıtılarak farkındalık oluşturulmaya çalışıldı. Stantta ayrıca katılımcılara portakal suyu ve simit ikram edildi.

Mersin Çocuk Hakları İl Koordinatörü Mustafa Sarı, 2018 yılının Başbakanlıkça ‘Türkiye’de çocuk işçiliği ile mücadele yılı’ ilan edildiğini hatırlatarak, “Bu nedenle Mersin’de kamu oyunun dikkatini çocuk işçiliğine çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla stant açtık. Mersin’de çocuk işçiliği alanında mücadele çalışmamız 10 yıldır kararlılıkta devam etmektedir.

Bu alanda başarılı sonuçlar aldık. Çocuk işçiliğini önlemenin bir yolu da vatandaşlarımızın sokakta satış yapan, dilenen çocuklara para vermemesinden geçmektedir. Devletimiz yoksulluk içinde olan ailelerimize her türlü sosyal yardımı yapmaktadır. Bu nedenle çocuklarımızın ekonomik yoksulluk nedeniyle dilenmesi veya çalışması mazeret olamaz.18 yaşının altında tüm çocuklarımız eğitimde, evinde, okulunda, çocuk bahçesinde olmalıdır, çocukluğunu yaşamalıdır. Biz buralarda bunun için çalışmaktayız. Mersin bu alanda başarılı illerimiz arasındadır” dedi.

 

http://www.milliyet.com.tr/mersin-de-cocuk-isciligine-son-standi-mersin-yerelhaber-2674865/

Mersin’de ‘Çocuk İşçiliğine Son’ Standı

Başbakanlıkça, 2108 yılının ’çocuk işçiliği ile mücadele yılı’ ilan edilmesi dolayısıyla, Mersin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Hakları Çocuk Komitesi üyeleri, ’çocuk işçiliğine son’ standı açtı.
Atatürk Caddesi üzerindeki Mersin Büyükşehir Belediye binası yanında açılan stantta, çocuk işçiliğinin önlenmesi için hazırlanan karton simitler ve broşürler vatandaşlara dağıtılarak farkındalık oluşturulmaya çalışıldı. Stantta ayrıca katılımcılara portakal suyu ve simit ikram edildi.
Mersin Çocuk Hakları İl Koordinatörü Mustafa Sarı, 2018 yılının Başbakanlıkça ’Türkiye’de çocuk işçiliği ile mücadele yılı’ ilan edildiğini hatırlatarak, “Bu nedenle Mersin’de kamu oyunun dikkatini çocuk işçiliğine çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla stant açtık. Mersin’de çocuk işçiliği alanında mücadele çalışmamız 10 yıldır kararlılıkta devam etmektedir. Bu alanda başarılı sonuçlar aldık. Çocuk işçiliğini önlemenin bir yolu da vatandaşlarımızın sokakta satış yapan, dilenen çocuklara para vermemesinden geçmektedir. Devletimiz yoksulluk içinde olan ailelerimize her türlü sosyal yardımı yapmaktadır. Bu nedenle çocuklarımızın ekonomik yoksulluk nedeniyle dilenmesi veya çalışması mazeret olamaz.18 yaşının altında tüm çocuklarımız eğitimde, evinde, okulunda, çocuk bahçesinde olmalıdır, çocukluğunu yaşamalıdır. Biz buralarda bunun için çalışmaktayız. Mersin bu alanda başarılı illerimiz arasındadır” dedi. IHA

 

http://m.iha.com.tr/mersin-haberleri/universite-ogrencilerine-cocuk-isciligi-ve-cocuk-haklari-egitimi-mersin-1971201/

Üniversite Öğrencilerine Çocuk İşçiliği ve Çocuk Hakları Eğitimi

 

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü öğrencilerine, çocuk işçiliği ve hakları eğitimi verildi.

İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı tarafından verilen eğitimde, çocuk işçiliği ve çocuk haklarının temel 4 kavramı olan yaşama, gelişim, katılım ve korunma konularında bilgiler verildi.

 

https://www.cnnturk.com/yurttan-haberler/mersin/mersinde-cocuklarin-calistirilmasina-izin-verilmeyecek

Mersin’de çocukların çalıştırılmasına izin verilmeyecek

 

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA) – MERSİN’de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren İl Çocuk Haklar Komitesi, çocuk işçiliğini önleyici sosyal projeleri ve eylem planını hayata geçirdi.
2018 yılının Türkiye’de Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı olarak ilan edilmesinin ardından Mersin’de birçok eylem planı hayata geçiriliyor. Eylem planında, kentte, tarımda, sanayide ve sokakta çalışan çocuklar belirlenerek, yaşayabileceği ortamlara geri döndürerek eğitime kazandırılması sağlanarak sokağın riskinden korunması hedefleniyor. İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı, Mersin’de çocukların olumsuz koşullarında çalışmasını önlemek amacıyla yeni bir eylem planının hayata geçeceğini, bu çalışma planında özellikle çöp sektöründe küçük yaşata çalışan ve çalıştırılan çocuklarla ilgili her türlü yasal tedbiri aldıklarını söyledi. Bu durumun önemli bir çocuk hakları sorunu olduğunu belirten Sarı, “Birinci önceliğimizi çöpte çalışan çocukların çalışmasını önlemektir. Ardından sanayide ve tarımda olumsuz koşullarda çalışan çocukların bu kötü yaşam koşullarından kurtulması gerekir. Bu nedenle çocuklar için tehlikeli olan sanayi sektöründen başlamak üzere alan taraması yapacağız. Devletimiz bu konuya gösterdiği önemin göstergesi olarak 2018 yılını Çocuk İşçiliği ile Mücadele yılı ilan etmiştir. Bizleri de sorunu çözümleyici kurumlar olarak talimatlandırmıştır” dedi.

 

http://www.hurriyet.com.tr/risk-altindaki-cocuklar-icin-sodes-projesi-40697475

Risk altındaki çocuklar için SODES Projesi

MERSİN, (DHA) – KALKINMA Bakanlığı destekli Mersin Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce hayata geçirilen ‘Sokakta Çalışan ve Risk Altındaki Çocukların Rehabilitasyonu’ projesiyle kentte dezavantajlı yoksul aile çocuklarının sosyal uyumunu hedefleyen SODES projesi başladı. Proje ile ilgili bilgi veren İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı, kentte 13 yıldır uyguladıkları Sokakta Çalışan Çocukların Rehabilitasyonu projeleri ile Mersin’in diğer illere örnek olduğunu söyledi. Sarı, hayata geçirdikleri projelerle sokakta çalışan çocuk sayısının azaldığını ifade ederek, SODES projesi ile de yoksul aile çocuklarının yıl içinde gezi, piknik, deniz ve havuz olmak üzere çeşitli dallardaki sportif faaliyetlere katılacaklarını dile getirdi.

 

 

http://www.milliyet.com.tr/sokakta-calisan-cocuklara-yonelik-sodes-mersin-yerelhaber-2536720/

Sokakta Çalışan Çocuklara Yönelik Sodes Projesinin Tanıtımı Yapıldı

Kalkınma Bakanlığınca SODES kapsamında finanse edilen, Mersin Valiliği koordinasyonunda Aile ve Sosyal Politikalar Mersin İl Müdürlüğünce yürütülmekte olan ’Sokakta Çalışan Çocuklar’ projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki toplantıda, sokakta çalışan risk altındaki çocuklar sorununun minimize edilmesi ve çocuk odaklı sosyal projelerin artırılması gerektiği kaydedildi.

Proje Koordinatörü Mustafa SARI, proje ile toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha fazla katılmalarının sağlanması, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler yoluyla bölgedeki çocuk, genç ve kadınların kendilerini daha iyi ifade etmelerine katkı verilmesinin hedeflendiğini söyledi.
Sarı, projenin sokakta çalışan ya da risk altındaki çocukların içinde bulundukları gelişimsel döneme uygun ihtiyaçlara, yaşaması gereken çocukluk evrelerine ve hayatının geriye kalan bölümüne geçişte önemli etkiler oluşturacağını, bu nedenle çevre ile ilişkilerine yönelik sosyal kapsamda büyük getirisi olan bu projede yer alacak çocukların kültürel, sosyal, sportif ve benzeri alanlarda aktif bir şekilde yer alıp çocukluklarını yaşayarak rehabilite edilmelerinin amaçlandığının altını çizdi.
Proje merkezinin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne tahsis edilen yaklaşık 28 dönümlük Erdemli’deki eski İller Bankası yerleşkesi olduğunu dile getiren Sarı, zaman içinde Mersin geneline yayılacağını söyledi. Sarı, projenin nisan ayında başlayacağını sözlerine ekledi. IHA

 

http://m.posta.com.tr/yoksul-cocuklar-icin-mersin-de-sodes-projesi-haberi-1368073

Yoksul çocuklar için Mersin’de SODES projesi

Kalkınma Bakanlığı destekli Mersin Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce hayata geçirilen ‘Sokakta Çalışan ve Risk Altındaki Çocukların Rehabilitasyonu’ projesiyle yoksul çocukların sosyal uyumunu hedefleniyor.

Proje ile ilgili bilgi veren İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa Sarı, 13 yıldır uyguladıkları sokakta çalışan çocukların rehabilitasyonu projeleri ile Mersin’in diğer illere örnek olduğunu söyledi.

Mustafa Sarı, hayata geçirdikleri projelerle sokakta çalışan çocuk sayısının azaldığını ifade ederek sosyal destek programı (SODES) ile de yoksul aile çocuklarının yıl içinde gezi, piknik, deniz ve havuz olmak üzere çeşitli dallardaki sportif faaliyetlere katılacaklarını dile getirdi.